Pevnosti vybraných materiálov

Nezastupiteľnú úlohu pri navrhovaní stavieb ( a teda aj domov ) majú taktiež pevnosti stavebných materiálov, ktoré stoja v úzadí a veľmi sa o nich nehovorí a ani nepíše ( aj keď si určitú pozornosť zaslúžia a to nielen v projekte ). Základný rozhľad môže byť nakoniec prospešný aj pre samotných investorov.

Napríklad stará dobrá plná pálená tehla má pevnosť v tlaku20 MPa. Pri hrúbke nosných múrov ( pri rodinných domov ) väčšinou postačuje 30 cm na zabezpečenie spoľahlivého prenosu zaťaženia do základov. Pri takejto pevnosti väčšinou nie je problém zrealizovať aj nadstavbu ( ak sú základy dostatočné a v poriadku ). Takúto tehlu stačí vhodne zatepliť ( najlepšie difúzne otvorenou izoláciou ) tak, aby spĺňala požadovaný tepelný odpor R a môžete mať napríklad aj zo starších tehál ( zo zbúraného domu ) veľmi kvalitný dom. Tieto pálené tehly nemajú vnútorné dutiny, majú ale podstatne väčšiu objemovú hmotnosť a teda dokážu aj lepšie akumulovať teplo ako dierované tehly. Plné ( či už staré alebo aj nové ) pálené tehly sa teda môžu kľudne použiť aj pre novostavbu, prípadne môžu dobre poslúžiť len lokálne, pre viac namáhané miesta stavby, pre ktoré z hľadiska únosnosti dierovaná tehla už nepostačuje.

Moderné dierované keramické tehly majú pevnosť v tlaku väčšinou ( okolo ) 10 MPa, prípadne ak sú diery väčšie, môže to byť aj trošku menej. Diery v tehle zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti. Výhodné je použiť brúsené tehly, ktoré majú v súčasnosti veľmi presné tvary a použitím tenkovrstvej malty tak maximálne eliminujú prípadné tepelné mosty a tým pádom aj tepelné straty.

Pórobetónové tvárnice majú pevnosť v tlaku podstatne menšiu ako plné pálené tehly a niektoré môžu mať až 5x menšiu pevnosť v tlaku ako dierované keramické tehly. Preto nie je tvárnica ako tvárnica a treba rozlišovať ich označenie v projekte. Pre predstavu uvedieme orientačné pevnosti pórobetónu v tlaku, ktoré môžu prípadne mať rôzny výrobcovia aj mierne odlišné a bývajú zväčša 2 MPa, prípadne 4 MPa a v súčasnosti niektorí výrobcovia majú v ponuke aj tvárnice s tlakovou pevnosťou 6 MPa.

V Írsku sa napríklad na výstavbu domov používajú celkom často aj betónové tehličky ( čo je možné z vlastnej skúsenosti aj potvrdiť ), nakoľko na ostrovoch nie je dostatočne vhodná hlina na výrobu keramických tehál. Pre takéto rodinné domy z betónových tehličiek pre predstavu prevažne postačuje hrúbka nosnej časti stien cca 20 cm. Betón veľmi dobre prenáša tlak a jeho vysoká tlaková pevnosť je pre rôzne betóny rôzna. Tlaková pevnosť betónu je podstatne a niekoľkonásobne vyššia ako ťahová pevnosť a na pokrytie ťahových napätí je nutné použiť oceľovú výstuž. ( Zo železobetónu je potom možné postaviť aj 25 podlažnú výškovú budovu. Pri špeciálnych vysokopevnostných betónoch je možné navrhnúť v súčasnosti aj budovu dvojnásobnej výšky, teda mrakodrap, v ktorom môže byť aj 50 podlaží. Pri takýchto výškach je ale budova už príliš ťažká a okrem iného to prináša aj značné problémy so zakladaním. Preto je rozumnejšie pri ešte vyšších výškach navrhnúť oceľový nosný systém. )

Pre výstavbu rodinných domov je vhodné spomenúť aj biele vápenopieskové tehly, ktoré vďaka svojím vysokým pevnostiam umožňujú stavať tenšie obvodové steny a tým pádom pri rovnakej zastavanosti vzniká o niečo väčšia podlahová plocha. Vápenopieskové tehly nie sú u nás zatiaľ masovo rozšírené, ale taktiež veľmi vhodnou voľbou. Musia byť ale pri tenších obvodových hrúbkach dodatočne zateplené.

Stavebných materiálov je samozrejme viac a každé majú svoje pre a proti, ale pre základnú predstavu možno tento zjednodušený popis vcelku postačí.


© BOSA design & construction s.r.o., Hospodárska, Trnava 91701
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky